language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

جلسه هماهنگی ستاد برگزاری چهارمین دوره استانی کنگره تاریخ معماری در قم برگزار شد

به گزارش ستاد کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران، معاون امور عمرانی استانداری قم در این جلسه گفت: دولت تدبیر و امید با اهتمام ویژه به الگوبرداری از تاریخ گذشتگان، برگزاری کنگره های استانی تاریخ معماری و شهرسازی را اجرایی کرده است.

محسن بهشتی اظهار داشت: در دو دهه گذشته سومین دوره این کنگره برگزار شد ولی طی 12 سال شاهد برگزاری کنگره نبودیم که با رویکرد دولت یازدهم امسال دروه چهارم کنگره در تمام استان ها در حال فراخوان مقاله است.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روند برگزاری این کنگره را برعهده گرفته است و مقاله های برگزیده در استان ها به دبیرخانه مرکزی ارائه می شود که امیدواریم بازتاب خوبی در معماری و شهرسازی رقم بزند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم نیز در این جلسه گفت: ظرفیت های تاریخی و فرهنگی در معماری و باستان شناسی باید شناسایی و برای الگو برداری از آن در ساخت و سازها ارائه شود.

عمار کاوسی افزود: در این حوزه نیازمند همکاری نهادهای مختلف به ویژه دانشگاه ها هستیم تا تاریخ و میراث قم مورد مطالعه و کار پژوهشی قرار گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم نیز در این جلسه با اشاره به این که این اداره کل در سه محور این کنگره فعالیت می کند گفت: بازخوانی تاریخ شفاهی میراث معماری و شهرسازی مدرن استان قم، شناسایی تدوین معیارها و ارزش گذاری بناهای شهری استان و سیر تحول معماری مدرن و صنعتی از جمله محورهایی است که با همکاری کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است.

حسن صبوری ادامه داد: دبیرخانه چهارمین دوره استانی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران باید به صورت دائمی فعالیت کند تا در این حوزه کارهای پژوهشی و آموزشی استمرار یابد.

وی با اشاره به این که مستند نگاری در استان قم صورت نمی گیرد گفت: بسیاری از کارها و مطالعاتی که در استان انجام شده است به صورت مستند جمع آوری نشده است از این رو در حوزه تاریخ نگاری دچار کاستی هایی هستیم.

هم چنین سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در این جلسه با اشاره به آغاز فعالیت انجمن مفاخر استان گفت: اساس نامه این انجمن تهیه شده است که می توانیم تاریخ شناسان قمی را معرفی کنیم و با مستند نگاری تاریخ شفاهی در جمع آوری میراث استان فعالیت کنیم.

 

وحید فرجی افزود: هم چنین طرح مستند قمرود آماده شده است که با تامین اعتبار می توانیم در معرفی تاریخ استان قم نقش موثری ایفا کنیم.

در بخش دیگر این جلسه دبیر بنیاد قم پژوهی با اشاره به این که تاریخ شفاهی قم در حال از بین رفتن است گفت: باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.

هادی ربانی افزود: تحول های استان قم در چند دهه باید ثبت شود و برای استفاده محققان در اختیار آنان قرار گیرد تا جایگاه استان قم آنگونه که شایسته است معرفی شود.

وی با اشاره به این که در استان قم مفاخر ملی داریم گفت: استاد حسن معمارباشی قمی سازنده تیمچه بازار قم یکی از هنرمندان هزاره اخیر ایران است.

به گفته وی،20 کتاب در بنیاد قم پژوهشی در حوزه تاریخی به چاپ رسیده است که 25 کتاب دیگر نیز در دست چاپ است که از منابع غنی محسوب می شود.

سرپرست دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت خانه های تاریخی گفت: این خانه ها در هسته مرکزی شهر قم می باشند که متاسفانه به علت بالا بودن قیمت خانه، سازمان میراث فرهنگی قادر به تملک نیست و تنها برای حفظ این آثار و نگهداری آنها سالانه مرمت هایی را انجام می دهد.

کاظم فداییان افزود: شاهد تخریب بناهای تاریخی هستیم از این رو باید سعی کنیم تا از اعتبار دستگاه های دولتی و یا سایر نهادها برای تملک این آثار استفاده کنیم تا این خانه ها برای نسل آینده حفظ شود.

چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران، 30 دی ماه سال جاری در تالار مرکزی شهر قم برگزار می شود.