language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

ضرورت داشتن نگاه علمی به میراث فرهنگی استان قم

به گزارش ستاد برگزاری کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران، سید شبنم فاطمی به همراه اعضای تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در دیدار با زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های استان قم در زمینه معماری اظهار کرد: شهر قم از نظر کالبد معماری حرف اول را در ایران می‌زند و تیمچه قم از نظر معماری در جهان نظیر ندارد، باید نگاه علمی را به میراث فرهنگی تاریخی در شهر قم داشته باشیم.

وی ادامه داد: روی خانه‌های تاریخی شهر قم کار زیادی نشده است و کار روی این خانه‌ها می‌تواند جذب توریست را به این شهر به دنبال داشته باشد. کوه‌های خضر و دوبرادران از جمله ظرفیت‌های استان در زمینه گردشگری طبیعی است و استفاده از این ظرفیت‌ها سفر گردشگران بیشتر به استان را به دنبال دارد.

دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان قم با بیان اینکه قم پایگاه انقلاب است و خیابان‌های تاریخ سازی در این شهر قم وجود دارد افزود: این استان در زمینه کویر با شهر کاشان مشترک است، اما قم تاکنون نتوانسته است که از ظرفیت کویر به خوبی استفاده کند.

فاطمی با اشاره به ظرفیت استان قم در زمینه گردشگری مذهبی اظهار کرد: در این استان علاوه بر حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران بیش از 400 امامزاده وجود دارد. در زمینه‌های مختلف گردشگری می‌توانیم مسافران را به سوی استان قم جذب کنیم و باید برنامه‌هایی را برای تحقق این مسئله در استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: خیرین دوست دارند که در زمینه گردشگری در استان قم ورود کنند، اما این مسئله نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی در استان دارد.

دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان قم افزود: بخشی از میراث فرهنگی این استان در بحران است و می‌توانیم که بودجه‌های استان قم برای رفع بحران را در حوزه میراث فرهنگی استان استفاده کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین امکان تغییر کاربری اراضی در استان وجود دارد تا از اراضی استان برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در استان قم استفاده کرده و بتوانیم گردشگران بیشتری را به سوی این استان جذب کنیم.