language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

صدا و سیمای قم برای ساخت مستند در حوزه تاریخ و معماری آماده همکاری است

به گزارش ستاد برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران، حجت الاسلام و المسلمین لطفی نیاسر در دیدار با مسئولان برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی اعلام همکاری جهت معرفی کنگره کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخ قم و معرفی امکنه و ابنیه قم یکی از دغدغه های صدا و سیمای قم است گفت: در برنامه های مختلف رادیو و تلویزیون ما این رسالت را انجام می دهیم، برنامه تلویزیونی پلاک 16 یک روز کامل در مورد قم کار می کند که برای مخاطب عام قابل توجه است.

وی افزود: برنامه رادیویی عصر بخیر قم نیز هر روز به معرفی یک مکان می پردازد، مانند امکان تاریخی  تیمچه، راسته بازار نو، بازار کهنه، خانه  بروجردی است.

مدیر مرکز صدا و سیمای قم، به معماری در استان قم اشاره کرد و گفت: متاسفانه معماری امروز قم سبک ناموزونی دارد، نمای رومی، نمای شیشه و آلمینیوم، بر اساس چه مبنا و تفکری شکل می گیرد؟!

وی ادامه داد: ما از سوی نسل آینده مورد شماتت قرار خواهیم گرفت، که بدون برنامه ریزی اصولی و اساسی، هر کار خواستیم را انجام دادیم از این رو وظیفه ماست که معماری گذشتگان را برای نسل آینده ثبت کنیم.

وی بیان داشت: در تمدن اسلامی شهر در بستر شکل می گیرد، اما امروز شهر در ارتفاع احداث می شود، و آپارتمان ها مثل قارچ رشد می کنند در حالی که در غرب به این نحو نیست مثلاً در روسیه، برج ها، آپارتمان و خانه های ویلائی از هم تفکیک شده است و در حد فاصل ساختمان ها پارک و فضای سبز ایجاد شده است.

در ادامه ، عیسی رضایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: کنگره تاریخ معماری  شهرسازی برای فرهنگ سازی نیازمند همکاری با صدا و سیما است.

وی افزود: کنگره تاریخ معماری و شهر سازی ایران، میراث ماندگاری از مرحوم دکتر آیت الله زاده شیرازی است که وی دبیر کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران، عضو هیئت علمی کنگره، مؤسس دبیرخانه کنگره، برگزار کننده سه دوره این کنگره ملی در ارگ بم  بود که متاسفانه روند برگزاری این کنگره  در دولت قبل به طاق نسیان سپرده شد.

رضایی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی کشور مصمم است که این کنگره را مجدداً احیاء کند، چرا که احساس می کند نسل امروز ما از معماری کلاسیک خود فاصله گرفته است. و ما در استان قم مصمم هستیم برای این منظور از ظرفیت بالای مرکز صدا و سیمایی استان قم(مرکز نور) استفاده نماییم.

وی اظهار داشت: اعضای ستاد کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی، تا کنون با آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله علوی گرگانی، آیت الله فاضل لنکرانی و حجت الاسلام رحمیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران دیدار داشته است که رهنمودهای این بزرگان در روند برگزاری کنگره بسیار تأثیر گذار بوده است و ما را نسبت به برخی از مسائل مهم آگاه کرده است.

وی بیان داشت: ما در صدد هستیم که فرمایشات آیات عظام را جمع آوری و دیدگاه های آنان را گردآوری نماییم، چرا که معقتد هستیم، اسلام برای معماری و شهرسازی، برنامه ای جامع و مدون دارد و ما برای اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی خود، نیازمند همکاری با رسانه ملی هستیم.

رضایی در ادامه خاطر نشان کرد: مستند سازی دیدار اعضای کنگره با بزرگان، اطلاع رسانی از برپایی کنگره و پوشش خبری آن را بسیار حائز اهمیت دانست تا حداقل میراثی باشد برای آیندگان که تحقق این امر مشارکت صدا و سیما را طلب می کند