language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

گفت و گوی ویژه خبری با موضوع کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم

به گزارش ستاد چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم، سیده شبنم فاطمی با اشاره به تاریخچه برگزاری این کنگره اظهار داشت: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران از سال 1374 پایه گذاری شد و در سال 1386 به همت دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی برگزار شد و بعد از آن سه دوره بنا به ضرورت اهتمام معماری گذشتگان به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرا شد.

وی افزود: امسال این کنگره در سطح وسیع تری در تمام استان های کشور فراخوان و برگزار می شود و آثار برتر به کنگره ملی در بم ارسال می شود و برگزیدگان در اردیبهشت ماه سال آینده مورد تقدیر قرار می گیرند.

دبیر علمی چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم  با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی در قم گفت: این کنگره در 30 دی ماه در تالار مرکزی شهر قم برگزار می شود ضمن این کنگره در دو گروه اجرایی و علمی فعالیت خویش را طی دو ماه قبل آغاز کرده است.

وی بیان داشت: کمیسیون ها بر اساس محورهای هشتگانه این همایش شامل حوزه های فرهنگی-طبیعی، شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان شناسی، معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و كشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه های فرهنگی و عناصر وابسته تشکیل شده است تا مخاطبان را با موضوعات مختلف معماری و شهرسازی تاریخی آشنا سازند.

فاطمی ابراز داشت: ستاد استانی این کنگره با همکاری معاون عمرانی استاندار قم و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم و نهادهای مربوطه تشکیل شد تا بتوانیم تاریخ معماری و شهرسازی را مدون سازی کنیم از این رو ادارات موظف هستند تا در حوزه اطلاع رسانی همکاری های لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به برنامه های جانبی برگزاری این کنگره گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مهندسان و برگزاری نمایشگاه های از تاریخ معماری و شهرسازی برای عموم مردم از جمله برنامه های حاشیه ای این کنگره است.

وی اضافه کرد: علاقمندان می توانند برای ارائه هرگونه پیشنهاد و انتقاد به دبیر خانه چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان قم به قم، خیابان انقلاب اسلامی، کوچه 17، خانه تاریخی زند مراجعه کنند همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: 37740492-025 تماس حاصل نمایید.

وی با بیان این که هدف اصلی ما شناساندن تاریخ به آیندگان است گفت: در این حوزه ضعیف عمل شده است و منابع اطلاعاتی در اختیار مهندسان و پژوهشگران وجود ندارد از این رو باید منابع را جمع آوری کنیم و برای آیندگان تاریخ را حفظ کنیم تا از این مباحث الگو بگیرند.

وی افزود: این کنگره باید استمرار پیدا کند تا سنگ بنای مطالعات معماری و شهرسازی را قرار دهیم تا نهادهای مربوط با مدیریت شهری قم حساس تر از قبل عمل کنند و به زیباسازی قم توجه ویژه ای داشته باشند.

وی با اشاره به وجود بناهای رومی در استان قم گفت: مصوبه ای آمده است که ساخت و ساز این بناها ممنوع شده است ضمن این که ساخت و سازها از نداشتن نگاه تاریخی و آشنا نداشتن با معماری اسلامی و ایرانی نشات می گیرد در حالی که می توان معماری گذشته را با زندگی مدرن تطبیق داد.

وی ادامه داد: در این کنگره به احیای تکنولوژی ساخت در گذشته و استفاده از تجارب تاریخی گذشته برای بهینه مصرف در صنعت ساختمان پرداخته می شود.