language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

سلسله نشست های هم اندیشی با مدیران گروه های علمی و معماری شهری در قم برگزار شد

به گزارش ستاد برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم، این جلسه با حضور محسن بهشتی معاون امور عمرانی استانداری و مسئولان برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران و معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم در استانداری قم برگزار شد.

در این نشست دبیر علمی چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان قم با اشاره به این که باید در مدیریت شهری مبنایی از تاریخ گذشتگان در معماری اسلامی و ایرانی وجود داشته باشد گفت: به دلیل این که از تجربه های غنی شهرسازی گذشتگان اطلاع کامل در اختیار نیست باعث می شود تا در مدیریت شهری به خطا برویم.

سیده شبنم فاطمی افزود: دانشجویان بازوان توانمند مدیریت شهری هستند که باید با تحقیق در حوزه های مختلف هویتی و مبنایی تاریخ گذشتگان ورود پیدا کرده و در تصمیم گیری و سیاست گذاری مدیریت شهری صاحب نظر باشند.

وی با بیان این که چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در قم به دنبال راه اندازی مرکز مطالعات است گفت: باید در مرحله اول تاریخ گذشتگان در حوزه های معماری اسلامی و ایرانی مدون سازی شود و بعد به نسل جوان و آیندگان معرفی شود تا بر اساس دانش تاریخی و تلفیق آن با تکنولوژی جدید در شهرسازی الگو باشیم.

وی ابراز داشت: مرکز مطالعات معماری و شهرسازی به عنوان یکی از فعالیت های استمرار بخش در معماری خواهد شد و این امر می تواند به عنوان ساختاری برای مدیران شهری مورد توجه قرار گیرد.

دبیر علمی چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم  از برگزاری این کنگره در 30 دی ماه خبر داد و گفت: این کنگره در تالار مرکزی شهر قم با تقدیر از آثار برتر و برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مهندسان و برگزاری نمایشگاه های عکس از تاریخ معماری و شهرسازی برگزار می شود.

 وی، حوزه های فرهنگی-طبیعی، شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان شناسی، معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و كشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه های فرهنگی و عناصر وابسته را از محورهای این کنگره برشمرد.

فاطمی افزود: مهلت ارسال مقاله به این کنگره تا 10 دی ماه سال جاری است که محققان و علاقمندان می توانند برای ارسال آثار به سایت http://qom.chaui.ir/ و یا به دبیر خانه چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان قم به خیابان انقلاب اسلامی، کوچه 17، خانه تاریخی زند مراجعه کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: 37740492-025 تماس حاصل نمایند.