language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

مرکز مطالعات معماری و شهرسازی قم با جدیت پیگیری شود

به گزارش ستاد برگزاری چهارمین دوره کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم، محسن بهشتی روز سه شنبه در  سلسله نشست های هم اندیشی با مدیران گروه های علمی و معماری شهری که در استانداری قم برگزار شد گفت: در استان قم مراکز علمی و پژوهشی بسیاری وجود دارد که باید از ظرفیت این بخش ها در مدیریت شهری و معماری اسلامی و ایرانی بهره مند شد.

وی افزود: تاریخ شناسان و دانشگاهیان به عنوان صاحب نظران باید در این حوزه فعالیت کنند و مقالاتی را ارائه کنند تا در ساختارهای اجرایی شهرسازی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این که باید ارتباط خوبی بین مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی ایجاد شود گفت: این ارتباط ها می تواند نقش مهمی در تغییر مدیریت شهری و رونق معماری اسلامی و ایرانی ایفا کند از این رو باید تغذیه فکری و منابع مطالعاتی از سوی دانشگاهیان ارائه شود.

معاون امور عمرانی استانداری قم  بیان داشت: باید تاریخ معماری اسلامی و ایرانی در چارچوب های تعیین شده برای معرفی نسل جوان و به کارگیری آن در کالبد شهرسازی مورد اهتمام قرار گیرد.

وی با اشاره به تخریب در بافت های تاریخی قم گفت: در این شهر آثار تاریخی از دوره های قبل از جمله ساسانی وجود داشته است که با ساخت و سازهای جدید تحت شعاع قرار گرفته است و در حال از بین رفتن است.

وی ابراز داشت: باید دغدغه های حفظ هویت تاریخی در بین مردم به وجود بیاید تا مردم با شناخت از آثار غنی گذشتگان در راستای حفظ آن قدم بردارند تا برای نسل آینده محفوظ بماند.

وی افزود: باید از ظرفیت رسانه های جمعی در فرهنگسازی حفظ از آثار تاریخی و ترویج معماری اسلامی و ایرانی بهره برد.

بهشتی با بیان این که باید دانشگاهیان با منابع غنی اطلاعاتی در طرح های شهری نقد کنند گفت: مدیریت شهری نیاز به نقد و ارائه پیشنهاد دارد تا با استفاده از منابع مختلف و نظرات کارشناسی در این حوزه ورود پیدا کنند و شهرسازی مدرن برگرفته از تاریخ را کاربردی سازند.

وی افزود: باید ساختارشناسی درستی در طرح های شهری ایجاد کرد نه این که طرح های عمرانی بعد از اجرا شدن مانند طرح منوریل قم نیمه تمام رها شود.