language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

اطلاعات معماری تاریخی شهر قم ساماندهی شود

به گزارش ستاد برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران(قم)، علیرضا خاکی با اشاره به برگزاری این دوره از کنگره گفت: جمع آوری و ساماندهی اطلاعات مربوط به حوزه های تاریخی، تاریخ شفاهی، منظر تاریخی شهرها از جمله اهداف برگزاری این کنگره است که کمک به تحلیل و بررسی شهرسازی ها از بعد تاریخی می کند.

وی تصریح کرد: برگزاری این کنگره کمک به افرادی که در این حوزه کارکرده اند می کند تا اطلاعاتشان را ارائه و در اختیار یکدیگر قرار دهند.

خاکی با بیان این که بازتاب کنگره معماری به عنوان تشکیل یک بانک اطلاعاتی کمک شایانی می کند گفت: آشنا شدن سایر محققان به خصوص کارشناسان در حوزه های مختلف شهرسازی، تاریخ شهر، حوزه منظر فرهنگی باعث می شود کسانی که در این زمینه فعالیت دارند با هم تبادل اطلاعات داشته باشند.

وی گفت: استمرار این کنگره ها باعث ارتقای وضعیت معماری در استان می شود در حال حاضر وضعیت معماری مطلوب و دلخواه همه نیست از این رو باید نقاط ضعف و قوت شناسایی شود تا بتوان برای آن راهبردعملیاتی ارائه کرد.

وی با اشاره به برگزاری کنگره معماری در قسمت های مختلف گفت: کنگره دارای دو قسمت است که قسمت اول استانی است وآثار رسیده در استان ها مورد بررسی قرار می گیرد و در مرحله بعد به کشوری راه می یابد.

مديرعامل سازمان زيباسازي، بهسازي و نوسازي اطراف حرم مطهر حضرت معصومه شهرداري قم افزود: مقالات برگزیده چاپ می شد در حال حاضر کتاب مقالات سه دوره قبل یکی از منابع شهرسازی و معماری شهری است.

وی ابراز داشت: قسمت دیگر این کنگره برپایی نمایشگاه است تا علاقمندان به تاریخ معماری بتوانند از نزدیک با تصاویر و ویژگی های معماری آشنا شوند از این رو امیدواریم این کنگره در شناساندن معماری اسلامی و ایرانی به نسل جدید نقش مهمی ایفا کند.