language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

ارتقای وضعیت معماری قم نیازمند برنامه های پژوهشی است

 به گزارش ستاد برگزاری چهارمین دوره تاریخ معماری و شهرسازی ایران(قم)، مصطفی سعادت طلب با اشاره به برگزاری این کنگره گفت:

تحقیقات و پژوهشهای علمی جایگاه ما را نسبت به گذشته، پیرامون و فضاهای مختلف مشخص می کنند و چشم اندازی را برای آینده ترسیم می کند.

وی عنوان کرد: فعالیت‌های پژوهشی که در این حوزه انجام ‌شده بسیار کم است و پاسخگوی نیازهای جامعه نیست. مساله معماری و شهرسازی نیز مسأله ای است که در قم کمتر به آن توجه شده درحالی که در شهرهای دیگر بیشتر به آن توجه می شود.

وی اذعان داشت: با این نگاه علمی و پژوهشی احیانا اگر معضلاتی را در بخش معماری شهرسازی داریم می توانیم یک شناسایی داشته باشیم و راه های آینده را هموارتر کنیم.

این دکترای معماری بیان کرد: باید به فرهنگ سازی عمومی در این حوزه بپردازیم تا فرهنگ اختصاصی یعنی هم از جهت تاثیرات عمومی در سطح شهر و شهروندان و هم ازجهت اینکه خیلی از مسئولین کشور اطلاعی از این موضوعات ندارند صورت بگیرد.

وی ادامه داد: جایگاه معماری اسلامی و ایرانی هر چه بیشتر تبیین شود باعث می شود تا از مشکلات وضع موجود که خیلی هم راضی کننده نیست بکاهیم و انشاءالله مسیر روشنی برای آینده داشته باشیم.

وی بیان کرد: حداقل تاثیری که کنگره دارد می تواند حساسیت ایجاد کند و آسیب ها را شناسایی کند و با ارزیابی مشکلات برای ایجاد تحول انگیزه ایجاد کند در این راستا برای مسئولین که بیشترین تاثیر را در این موضوع دارند.

مصطفی سعادت طلب با اشاره به برنامه های کاربردی و راهبردی گفت: باید به صورت عملی در این حوزه ورود پیدا کنیم تا بتوانیم تاثیر آن را بیشتر ببینیم.

وی اظهار کرد: در قم آثار تاریخی و رد پاهای تاریخی زیادی وجود دارد که باید شناسایی و به مردم معرفی شود در این راستا برگزاری کنگره تاریخ شهرسازی و معماری در قم می تواند ظرفیتی مهم در احساس نیاز در مردم و مسئولان داشته باشد.

وی تصریح کرد:کنگره بزرگ تاریخ معماری و شهرسازی کنگره ای استانی است که قرار است در همه استان ها برگزار شود و مقالاتی نیز به این کنگره ارسال شده است و چکیده مقالات کنگره استانی به کنگره ملی سال آینده فرستاده می شود و ما نیز امیدواریم همه مسئولان و دست اندرکاران یاری گر ما در این حوزه باشند.