language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

برگزاری کنگره معماری حرکتی علمی و پژوهشی در حفظ از بافت های تاریخی است

به گزارش ستاد برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم، محمد منان رئیسی به اهمیت برگزاری این کنگره اشاره کرد و عنوان کرد: برگزاری کنگره یک حرکت علمی و پژوهشی به شمار می رود که جای خالی آن در گذشته تا کنون احساس می شد.

این دکترای معماری افزود:شهر قم برخلاف دیگر کلان شهرهای کشور که دارای سازمان هایی در جهت حفظ و سیانت از معماری تاریخی و آثار باستانی هستند چنین ظرفیتی را به طوری جدی ندارد و در قم شاهد آن هستیم که بخشی از بافت های تاریخی تخریب شده و همچنان نیز در حال تخریب می باشد اما کسی برای جلوگیری از این مساله تلاش جدی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در واقع بافت های تاریخی قم که دارای ارزش فراوانی هستند به راحتی تخریب می شود و هیچ تلاشی برای حفظ این میراث انجام نمی شود.

وی گفت:چنین همایشی در جهت فرهنگ سازی و آگاه بخشی به مردم در خصوص شهر سازی و معماری قم بسیار جایگاه مهمی دارد و به نظر می رسد حتی این کنگره بسیار دیر به سرانجام رسیده است و باید مسئولان زودتر از این به فکر جلوگیری از تخریب آقار تاریخی در قم بودند.

وی بیان کرد:در جهت اجرایی شدن پژوهشها و تحقیقات و مطالعات این کنگره نیز باید دبیر خانه کنگره بتواند یک ارتباط خوبی را با دانشگاه و مجامع دانشگاهی و مدیریت شهری اعم از شهرداری و مدیریت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و معاونت عمرانی استانداری و کلیه سازمان هایی که در این امر دخیل هستند ایجاد گردد تا این تحقیقات و پژوهش ها کتاب خانه ای نشود و در آرشیو باقی نماند بلکه به یک سرانجام و نتیجه موثری برسد.

این دکترای معماری خاطرنشان کرد:برای ایتکه لنگره به یک گردهمایی ای مبدل نگردد که در آن صرفا اساتید برجسته و صاحب نظران و کارشناسان و متخصصان بهترین دیدگاههای خود را ارائه بدهند اما این نظرات عملیاتی نگردد و به نتیجه منتهی نشود باید مسئولان اجرایی کنگره همه تلاش خود را برای اجرایی شدن ایده ها و طرح ها به کار ببرند و با ایجاد ارتباط با سیستم های مدیریتی و مراکز تحقیقاتی و علمی به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

وی در این باره گفت:به نظر می رسد باید یک دبیر خانه دائمی و منسجمی در جهت ارزیابی دیدگاهها و کارشناسی های تخصصی و تحقیقات پژوهشی تشکل شود تا بتوان برای عملیاتی کردن و راهبردی شدن این نظرات و طرح ها، گام های موثری برداشت.