language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

آیت الله علوی بروجردی: هویت بناهای تاریخی در قم حفظ شود/ نباید هر سبک معماری مجوز ساخت بگیرد

به گزارش ستاد برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم، آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی روز دوشنبه در دیدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم و اعضای ستاد چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی اظهار داشت: باید با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر قم نباید هر طرحی بتواند مجوز ساخت و ساز را بگیرد درهمین راستا باید طرح اصیل ایرانی ارائه شود.

استاد برجسته حوزه علمیه افزود: نسبت به معماری قم بی توجهی صورت گرفته شده است به گونه ای که در سطح شهر شاهد ساخت و سازهای متفاوت با سبک های معماری متفاوت و بدون هویت هستیم.

وی ادامه داد: باید طرح های اصیل ایرانی با تلفیق مدرنیته و زیباشناسی ارائه شود تا نمای ساخت و سازها یکسان باشد.

وی با بیان این که باید هویت بناهای تاریخی در این شهر حفظ شود گفت: هر قدر بناها دارای معماری اصیل ایرانی و اسلامی باشند ماندگارتر خواهند بود از این رو باید با فرهنگسازی عمومی در حفظ بناهای تاریخی همت کنیم.

وی افزود: ساخت و سازهای حریم بناهای تاریخی باید با دقت بیشتری و بدون صدمه زدن به بناها صورت بگیرد و بر اساس نظر کارشناسان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شوند تا هویت خویش را حفظ کنند.

آیت الله علوی بروجردی اشاره به این که باید بین هنر معماری گذشتگان و نسل امروز آشتی ایجاد شود گفت:  با ترویج فرهنگ میراث داری به مردم بین نسل امروز و هنر گذشتگان باید ارتباط برقرار شود تا با حفظ هویت و فرهنگ ایرانی و اسلامی، میراث قم معرفی شود.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت طلبه های حوزه های علمیه در معرفی میراث قم استفاده کرد چرا که قم بزرگترین مرکز حوزه در دنیای اسلام است.

وی تدوین دانش نامه تاریخ قم را اقدامی ارزشمند برشمرد و گفت: استان قم منشا حوادث بسیاری در طول تاریخ بوده است که قم تاثیر عمیق ریشه ای در تمدن و فرهنگ شیعه دارد از این رو باید تاریخ قم جمع آوری شود.

وی بیان داشت:  انقلاب اسلامی مولود قم بوده است و  شخصیت های بسیار دینی، سیاسی و دارای سبک علمی در این شهر فعالیت کرده اند در همین راستا تدوین دانش نامه تاریخ قم ارزشمند است.

وی ادامه داد: استان قم دارای میراث مکتوبی است که برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در قم می تواند نقش مهمی در جمع آوری تاریخ قم در حوزه های مختلف داشته باشد.