language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

آیت الله نوری همدانی: جذب سرمایه گذاران در زمینه حفظ بناهای تاریخی ضروری است

به گزارش ستاد كنگره استاني تاريخ معماري و شهرسازي قم، اين مرجع تقليد روز یکشنبه در دیدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم و اعضای کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی با وي، با اشاره به این که در بسیاری از کشورها از صنعت گردشگری کسب درآمد می کنند خاطرنشان کرد: این کشورها بیش از درآمد نفت ما، از این صنعت استفاده می کنند، در همین راستا باید از ظرفیت آثار تاریخی و معماری اسلامی و ایرانی بهره ببریم و در این صنعت ورود پیدا کنیم.

آیت الله نوری همدانی به اهتمام اسلام در ساخت بناهای با شکوه اشاره کرد و گفت: اسلام به عمران و آبادی توجه ویژه ای داشته است و در دوره های مختلف تاریخی مسلمانان گام های بزرگی در ساخت امامزادگان و مساجد با معماری اسلامی برداشته اند، از این رو باید حفظ و ایجاد بناهای اسلامی فرهنگسازی شود.

وی با اشاره به فرازهایی از نهج البلاغه درباره اداره مملکت اسلامی گفت: توجه به عمران و آبادی شهرها مورد تاکید قرار گرفته است و مسلمانان از همان زمان تعهد برای ساخت نماها و بناهای اسلامی داشته و در این حوزه تربیت شده بودند.

این مرجع تقلید ابراز داشت: آثاری از گذشتگان به یادگار مانده است که قدرت اسلام را تجلی می کند، شهر مقدس قم نیز با آثاری از جمله تیمچه بازار و حرم حضرت معصومه(س) جایگاه ویژه ای در معماری اسلامی دارد.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از کاروانسراها نیز در استان قم وجود دارد که باید تابلوهایی برای معرفی این مکان های تاریخی نصب شود تا با فرهنگسازی شاهد حفظ این آثار باشیم.

این مرجع تقلید هم چنین با بیان این که باید با دشمنان اسلام با قدرت برخورد کنیم گفت: نباید فریب کسانی که در ظاهر به ما لبخند می زنند ولی در دلشان کینه اسلام موج می زند را خورد.

آیت الله نوری همدانی اضافه کرد: سفارش دین اسلام است که نسبت به دشمنان اسلام گرایش و نرمش نشان ندهیم، از این رو نباید فریب کسانی که لبخند می زنند و دستکش مخملی به دست می کنند را خورد، چراکه در زیر آن، دست های چدنی وجود دارد.

وی ادامه داد: دشمنان اسلام عادت به سلطه گری و زیاده خواهی دارند و نباید با دشمنان سازش کرد.

وی با بیان این که غرب سعی کرده است تا اسلام هراسی و شیعه هراسی را ایجاد کند گفت: این درحالی است که مردم کشور ما با محبت هستند و در همین راستا باید زمینه حضور گردشگران را فراهم ساخت تا از نزدیک با فرهنگ مردم کشور آشنا شوند.

این مرجع تقلید ادامه داد: در بسیاری از منطقه ها تکفیری ها و داعش حضور دارند ولی کشور ما با امنیت و اقتدار اداره می شود.

کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی، 30 دی ماه جاری در تالار مرکزی شهر قم برگزار می شود.