language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

کارگاه «از ایده تا عمل» در قم آغاز شد

به گزارش ستاد برگزاری تاریخ معماری و شهرسازی قم، سیده شبنم فاطمی با اشاره به این که این کارگاه از 23 دی ماه در قم آغاز شد گفت: به پیشنهاد شورای علمی کنگره و با همراهی کمیسیون سازه در معماری و شهر سازی قم، اقدام به تدوین و برگزاری دوره آموزشی آشنایی با چگونگی ساخت یک سازه سنتی در یک کارگاه عملی کردیم.

دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم افزود: همچنین نظام مهندسی ساختمان استان قم  و شهرداری منطفه سه با صدور مجوز ساخت همکاری های خوبی در این حوزه داشته اند تا بتوانیم برنامه راهبردی برای ایجاد بسترهای تحقق معماری اسلامی در شهر قم را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به  این که محل ساخت سازه در بوستان پاک بان (فضای سبز بین ساختمان شهرداری و تالار مرکزی شهر ) جانمایی شد گفت: دانشجویان رشته معماری و علاقمندان به حوزه معماری و اسلامی در این مکان حضور پیدا کرده و از نزدیک با ساخت یک سازه با عنوان«رسمی بندی» آشنا شدند.

وی ادامه داد: دوره تئوری نیز با ارائه سرفصل های تعیین شده به کار خویش ادامه داد و مورد استقبال شرکت کنندگان در این دوره قرار گرفت ضمن این که این کارگاه در روزهای 25، 27 و 29 دی ماه نیز هر روز با حضور یکی از معماران تجربی شهر و متخصصان حوزه معماری و اسلامی برگزار می شود.

فاطمی ایجاد پیوند بین مباحث تئوری و عملی آموزش معماری را از اهداف برگزاری این کارگاه برشمرد گفت: باید ارتباط موثری بین فضای علمی و عملی ایجاد شده این در حالی است که دانشجویان حوزه معماری توانایی ساخت، نظارت و ارتباط با یک اثر معماری را نمی توانند فراهم سازند.

وی بیان داشت: باید اصول صحیح  معماری اسلامی و ایرانی در کنار مباحث آموزشی به دانشجویان ارائه شود و از نزدیک با ساخت یک سازه ارتباط بگیرند و اقدامی کارآمد، برنامه ریزی شده، فراگیر و سیستماتیک، برای رفع این نقص در جامعه دانشگاهی و بخش های مرتبط صورت بگیرد.

دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم اظهار داشت: شهر ما باید به تربیت معمارانی بپردازد که بتوانند با استفاده از تجربه معماری اسلامی و ایرانی گذشتگان، معماری و شهرسازی را از این حالت آشفتگی خارج کنند.

وی با بیان این که این سازه هدیه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی هدیه به مردم شهر مقدس قم است گفت: این اثر به عنوان یکی از نمادهای زیباسازی برگرفته از میراث معماری گذشته و به عنوان یادبود کنگره، به مردم شهر هدیه خواهد شد.