language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم آغاز به کار کرد

 

به گزارش ستاد برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم، این مراسم با حضور جمعی از مسؤولان استانی و ملی در تالار مرکزی شهر برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به این که معماری یکی از تاثیرگذارترین هنرها در راستای نمایش ساختارهای رفتاری بوده است گفت: این هنر از فرهنگ جامعه نشات می‌گیرد چرا که هر ساختمان با شکوه بر اساس تمدن و فرهنگ خاصی ایجاد شده است و در هر دوره‌ای تمدن‌ها، ساختمان‌های منطبق با فرهنگ را از خود به جای گذاشته‌اند.

عیسی رضایی با بیان اینکه شاهکارهای معماری ایرانی میان مردم ناشناخته مانده است، تصریح کرد: هزاران جوینده علم در شهر قم حضور دارند و میلیون‌ها زائر در طول سال برای زیارت حرم کریمه اهل بیت(ع) به شهر قم سفر می‌کنند به همین علت معرفی و حفظ از آثار این مرکز ترویج آموزه‌های دینی اهمیت بسیاری داشته و رسالت همگان است.

عیسی رضایی روز پنجشنبه در چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم اظهار داشت: در استان قم بیش از 350 اثر تاریخی وجود دارد که هر شخصی نسبت به حفظ آثار تاریخی که هویت یک ملت است باید کوشا باشد.

وی ادامه داد: شهر قم پایگاه علمای دین اسلام و حرم مطهر حضرت معصومه(س) نگین این شهر است که سالانه هزاران زائر داخلی و خارجی را پذیراست.

وی با اشاره به این که معماری یکی از تاثیرگذارترین هنرهاست گفت: معماری اسلامی و ایرانی حاصل فرهنگ یک جامعه است و می تواند هویت یک ملت را به نمایش بگذارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: جمع آوری اسناد و اطلاعات از تاریخ و تجربه گذشتگان در معماری ایرانی و اسلامی می تواند نقش مهمی در مدیریت معماری و شهرسازی ارائه کند.

وی بیان داشت: شهرسازی نیازمند پشتیوانه علمی است از این رو باید مشکلات شهرها شناسایی شود و بر اساس اصلاح زیرساخت ها بتوان معماری اسلامی و ایرانی را ترویج کرد.

رضایی با بیان این که هر تمدنی معماری خاص خود را داشته است گفت: در حال حاضر شاهد ناهمگونی در معماری کشور هستیم که باید با فرهنگسازی معماری اسلامی و ایرانی را در جامعه ترویج کنیم.

وی با اشاره به تاریخچه معماری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گفت: سه دوره از این کنگره در شهر بم برگزار شد که این دوره با اهتمام دولت تدبیر و امید در سراسر کشور فراخوان شد.

وی بیان داشت: این کنگره در شهریورماه امسال در استان قم فراخوان شد و 60 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد10 مقاله برتر معرفی و 43 مقاله در کتاب به چاپ می رسد.

همچنین دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم در ادامه این مراسم از ارسال بیش از 60 مقاله به دبیرخانه این کنگره یاد کرد و گفت: 43 مورد از این مقالات انتخاب شده است تا در قالب یک کتاب جامع به چاپ برسد.

سید شبنم فاطمی با تاکید بر اینکه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم به دنبال حمایت از عملکرد موسسات پژوهشی و علمی است، تصریح کرد: این کنگره می‌تواند با بررسی تاریخ معماری و شهرسازی رفع بخش قابل توجهی از مشکلات زیرساختی را رقم بزند.