language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

معاون میراث فرهنگی کشور: حفظ بافت های تاریخی قم مورد اهتمام قرار گیرد

به گزارش ستاد برگزاری تاریخ کنگره معماری و شهرسازی قم، محمد حسن طالبیان روز پنجشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم افزود: در اطراف حرم حضرت معصومه(س) شاهد ساخت و ساز ساختمان های بلند هستیم که به تخریب و از بین بردن بافت های تاریخی دامن می زند این در حالی است که در کشورهای دیگر شاهد حفظ آثار تاریخی هستیم.

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال احیای بافت های تاریخی است از این رو حفظ حریم حرم مطهر در دستور کار سازمان قرار گرفته است تا از ساخت و ساز های بلند در اطراف حرم جلوگیری شود.

وی با اشاره به حفظ میراث معنوی در سطح کشور گفت: میراث معنوی و ناملموس که برگرفته از میراث فرهنگی است باید در کشور مورد اهتمام ویژه قرار بگیرد.

طالبیان افزود: باید گردشگران خارجی، فرهنگ کشورمان را به عنوان سوغات معنوی هدیه ببرند چراکه کشور ما دارای فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است.

وی با اشاره به این که آثار تاریخی به عنوان هنر گذشتگان باید برای الگو گیری مورد توجه قرار گیرد گفت: برداشت های غلطی در حوزه میراث فرهنگی و معماری اسلامی ایجاد شده است که نباید از آنان تجربه کسب کرد بلکه باید از میراث گذشتگان به عنوان ثروتی عظیم بهره برد.

وی ادامه داد: مکان های تاریخی در کشورمان را باید به عنوان کانون های گردشگری معرفی کنیم و به دنبال جذب گردشگر در این اماکن باشیم.

طالبیان گزارشی از وضعیت چهارمین دوره برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران ارائه کرد و گفت: سه دوره گذشته این کنگره در بم برگزار شد و اردیبهشت ماه سال آینده چهارمین دوره کنگره در بم برگزار می ‌شود که پیش از آن کنگره های استانی در سراسر استان ها در حال برگزاری است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: هدف از برگزاری کنگره‌ های استانی شناخت و معرفی میراث فرهنگی در معماری اسلامی و ایرانی و الگو برداری از آن است.

طالبیان اضافه کرد: تا کنون شش استان کنگره استانی را برگزار کرده و این هفته هشت استان این کنگره را برگزار می‌ کنند که در راستای برگزاری این کنگره ها، دستاوردهای آن به صورت مکتوب به چاپ می رسد.

وی هم چنین با اشاره به ضرورت رعایت زیرساخت های طبیعی گفت: در گذشته معماران و شهرسازان، نشانه‌ های شهری و تاریخی مهم را رعایت می ‌کردند و زیرساخت ها را بر اساس آن می ساختند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: معماری توسعه پایدار در گذشته داشت از این رو دستگاه های مختلف می توانند از دید میراث فرهنگی به شهرسازی ها اهمیت دهند.

وی در پایان با بیان این که شهر قم قدمتی هفت هزار ساله دارد گفت: سابقه میراث فرهنگی در قم بسیار غنی است از این رو می توانیم از این ظرفیت ها در ترویج فرهنگ و معماری اسلامی و ایرانی بهره برد.