language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

معاون استاندار قم: توسعه شهرسازی، بافت های تاریخی را از بین برده است

به گزارش ستاد برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم، محسن بهشتی روز پنجشنبه در چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم در تالار مرکزی شهر قم گفت: توسعه شهرها باعث شد تا به زیرساخت ها توجه ای نشود از این رو مسکن مهر بدون هیچ رویکرد معماری احداث شد.

وی افزود: در حالی که مقوله شهرسازی دارای ویژگی های خاص است و باید بر اساس شرایط و قوانینی ساخته شود.

وی با بیان این که باید راهکارهای مناسبی با استفاده از معماری گذشتگان و معماری اسلامی و ایرانی مورد توجه قرار گیرد گفت: در حال حاضر، حال شهرسازی و معماری کشور ما این روزها خوب نیست که باید تدابیری برای آن اندیشیده شود.

وی افزود:  ورود فناوری ها و معماری های غربی باعث شده است تا شاهد از بین رفتن هویت ملی در معماری و شهرسازی و ناهمگونی در سطح شهر باشیم.

وی با اشاره به این که هیچ توجه ای به معماری گذشتگان در شهرسازی ها نمی شود گفت: در حالی که معماری گذشته ما دارای قوانین و ضوابط نبود بلکه بر اساس هویت و نگرش های مردمی و توجه به فرهنگ ساخته شده است، امروز نیز باید از هنر گذشتگان در این حوزه بهره برد.

وی بیان داشت: برگزاری این گونه کنگره ها می تواند جریان سازی کند تا از ظرفیت های موجود حفاظت کنیم و دستاوردهای کنگره را به نسل های آینده منتقل کرده و از توان حوزه های علمیه و مراکز علمی و فرهنگی برای بهبود در معماری استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نیازمند ارتباط نهادهای علمی و دانشگاهی با دستگاه های اجرایی در سطح استان هستیم تا در مدیریت و برنامه ریزی در شهرسازی و معماری رویکرد خوبی را دنبال کنیم.

چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم در تالار مرکزی شهر قم در 2 نوبت صبح و عصر با ارائه مقاله ها در حوزه شهرسازی در حال برگزاری است.